Hanáckou bitvu rozhodl druhý poločas. V neděli Baník hostí Pardubice

Přestože to dle tabulkového postavení měla být snadná bitva, opak byl pravdou. Ostravský Baník se proti houževnatému Prostějovu pořádně nadřel. Nakonec však roli favorita potvrdil a prodloužil sérii výher na tři zápasy v řadě. Již v neděli ho ale čeká další důležitý druholigový zápas. Úspěch v něm by znovu navýšil hodnotu postupových akcií ostravského celku. Do cesty se mu na vítkovickém stadionu postaví Pardubice.

Na podzim si Baník s Prostějovem na domácím hřišti bez problémů poradil. Do karet mu jistě hrálo i nelichotivé tabulkové postavené Hanáků. Ti totiž byli s pouhými devíti body poslední. Jenže zdánlivou psychickou „deku“ a fakt, že se ne úplně daří, dokázali fotbalisté Prostějova přebít houževnatostí a bojovností.

Už jen skutečnost, že přijede slavný Baník Ostrava, byla sama o sobě svátkem. Vypustit cokoli v tak historicky významném duelu by se snad rovnalo trestnému činu. A tak se do toho Hanáci pustili pěkně od podlahy.

Malý prostějovský stadion byl plný k prasknutí, všichni chtěli být u toho. Baník měl sice herní převahu, překonat dobře organizovaný defenzivní val Prostějova ale nebylo vůbec snadné. Když už se to Petrželovým svěřencům podařilo, zaúřadoval gólman Halouska. Ten udržel v první půli čistý štít a pomalu to vypadalo, že se schyluje k velkému překvapení.

Prostějov se o přestávce rozhodl, že se pokusí předvést i nějaký útočný výpad. Pančochářovi v 62. minutě nechybělo moc k tomu, aby otevřel účet utkání. Jenže byl zpacifikován. A řada tak přišla na hosty.

Ti dostali výhodu pokutového kopu. Exekuce se ujal Štefan Pekár a s přehledem vypálil pod břevno – 0:1. Pak už bylo jasné, co musí následovat. Prostějov otevřel hru ve snaze zkorigovat skóre. A přišel druhý inkasovaný gól. Odražený míč poslal do sítě Alexander Jakubov a rozhodl o výhře Baníku v poměru 2:0.

„Potvrdilo se, že tyhle zápasy s papírovými outsidery jsou mnohem náročnější. Nejprve jsme zbytečně nakopávali míčem vzduchem. Od dvacáté minuty už jsme ale měli zápas pod kontrolou. Vyšlo nám i střídání ofenzivního Pekára. Rozhodující jsou body. A ty máme,“ komentoval duel lodivod Baníku Vlastimil Petržela.

V příštím kole čekají na Ostravany Pardubice. S Východočechy Baník na jejich hřišti jen remizoval bez branek. Jenže tehdy bylo září a vše bylo trochu jinak. Nyní jsou Pardubice třinácté s 23 body a hrají reálně o záchranu.

Zatímco Baník je druhý, na nepostupovou třetí příčku, na které je momentálně Opava, má sedmibodový náskok. A především už tři zápasy v řadě vyhrál. Duel 22. kola začíná na vítkovickém stadionu v neděli 16. 4. v netradičních 13:45.

Autor: Petr Jindra

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.