Lapáky a lapače v lesích si počíhají na kůrovce, válka pokračuje



 05. 04. 2017

I letos podnik Lesy ČR chrání porosty před kůrovcem. Lesníci se proti škůdci brání instalací lapáků a lapačů, nejvíce jich využijí v nejohroženější oblasti – na severní Moravě a Slezsku.

Suché lesy lákají kůrovce. Stromy v celé republice má ochránit 300 tisíc lapáků a přes 30 tisíc lapačů.

„Lesy České republiky v loňském roce musely zadat ke zpracování 4,3 miliony metrů krychlových dříví v rámci tak zvané nahodilé těžby. Celkem 700 tisíc metrů krychlových souviselo s větrnými epizodami. Zbytek šlo na vrub doznívajícímu suchu, tedy i dříví napadené kůrovcem, jehož se vytěžilo přes dva miliony metrů krychlových,“ vysvětlila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Právě stromy oslabené nedostatkem vláhy jsou totiž pro lýkožrouty smrkové, neboli kůrovce, a další škůdce ideálním útočištěm.

„Situace je nyní v rámci České republiky značně rozdílná. Nejvíce kůrovcového dříví bylo loni vytěženo v krajích Moravskoslezském – 1,18 milionů metrů krychlových a Olomouckém – 350 tisíc metrů krychlových. V ostatních regionech v zemi, s výjimkou Třebíčska a Jemnicka na Vysočině, se podařilo situaci zvládnout a kůrovec je tak pod kontrolou,“ uvedl výrobně technický ředitel lesů ČR Václav Lidický.

Problém tak nadále trvá na severní Moravě a ve Slezsku. Proto lesníci především tam soustředí nejvíce obraných opatření.

„Pokusíme se maximum kůrovců odchytit do lapáků a lapačů. Instalujeme i otrávené lapáky a feromonové dřevěné trojnožky. Lesníci vyhledávají napadené stromy, školíme personál a posilujeme stavy. O problému jednáme i se smluvními partnery. Hodně bude záležet na počasí,“ dodal a zároveň upozornil, že kromě státního podniku, který spravuje necelou polovinu lesů v zemi, musí věnovat pozornost napadeným stromům také ostatní vlastníci lesů.

„Majitelům lesů, kteří si nevědí s problémem rady, doporučuji oslovit svého odborného lesního hospodáře nebo případně nejbližší lesní správu státního podniku. Lesníci posoudí vhodnost opatření proti kůrovci a další postup,“ ujasnil Lidický.

Pomoci může i videopříručka pro drobné majitele lesů do padesáti hektarů.


Autor: Vendula Šťávová



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: