"Letitý" dráček Hasík opět naučí děti, jak se mají zachovat při požáru




Děti na základních školách, které navštíví hasiči s dráčkem Hasíkem, se zábavnou formou dozví, jak zavolat na tísňovou linku nebo jak pomoci sobě i blízkým, když vypukne požár. Projekt Hasík funguje v Česku od roku 1998.

Děti na základních školách v devíti krajích země včetně Moravskoslezského kraje navštěvují hasiči s projektem Hasík CZ. Nejmenší neformálním způsobem a hravou formou poučí o základních informacích týkajících se požárů a ochrany proti nim.

"Výsledkem bývá to, že řada dětí, které prošly programem Hasík, umí oznámit událost na tísňovou linku a umí pomoci sobě i blízkým při požáru v domácnosti. A své poznatky rozšiřují po celé rodině," vysvětlil mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela.

Do tříd chodí vždy dva vyškolení instruktoři. "Důležité při výuce je navození přátelské atmosféry se scénkami a obrázky i tréninky s telefonem kvůli volání na tísňové linky," přiblížil mluvčí.

Hasík se vylepšoval
Autory programu Hasík jsou hasiči z Bruntálu Bohdan a Štěpán Mikulkovi. Se vznikem projektu pomáhal také Jiří Horáček od hasičů z Olomouckého kraje a psycholog Miroslav Piňos.

V roce 1998 vznikla publikace s názvem Výchova dětí v oblasti požární ochrany. Ta obsahovala návod, jak dostat toto téma do školních lavic.

Od roku 2000 oficiálně organizuje aktivity Hasíka Citadela Bruntál. "V říjnu 2002 se konal na stanici hasičů Moravskoslezského kraje v Bruntálu první oficiální výcvik instruktorů programu Hasík. Vedle místních hasičů  se jej zúčastnilo i osm hasičů z Olomouckého kraje," uvedl Kůdela.

Od roku 2006 se poprvé šíří program v krajském měřítku a připojuje se k němu dalších devět krajů republiky. Také se projekt rozšířil o téma ochrany obyvatelstva.

"V roce 2015 vznikají další materiály, jako jsou vystřihovánky, pexesa, omalovánky a další s využitím jednotné grafiky. Program reprezentuje zelený dráček Hasík s červenou přilbou a sekyrkou," vypočítal mluvčí.

Udělují se i ocenění
"Celkem osmatřicet nejaktivnějších hasíkovských instruktorů z Češka a dalších osobností, které se podílely na vzniku a rozvoji programu, dostalo v úterý 22. listopadu v Aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě diplomy a plakety," popsal mluvčí.


Autor: Jana Pospíšilová



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: