Sympozium v Ostravě nabídne protektorátní poezii, prózu, drama i film




Literatuře a kultuře z období protektorátu se věnuje Mezinárodní sympozium v Ostravě. Odborníci se po dva dny zaměřili na různé perspektivy daného období a možnosti jeho výzkumu. Součástí sympozia je i procházka protektorátní Ostravou.

Městská knihovna v Ostravě 24. a 25. listopadu hostí mezinárodní literárněvědné sympozium s tématem Česká literatura a kultura v protektorátu. Cílem sympozia je příprava publikace Dějiny české literatury za protektorátu Čechy a Morava (1938 - 1945).

"Program sympozia otevřela přednáška literárního historika z Ústavu pro českou literaturu Akademie Věď České republiky profesora Pavla Janouška, věnovaná proměnám a kontextuálním souvislostem literárněvědného bádání v dané problematice," píše web Akademie věd.

Účastníci nejsou ochuzeni ani o poezii, prózu, drama a film. Tématem bude i jazykověda či literární život

"Cílem setkání, jehož se zúčastní řada předních odborníků z řad historiků, literárních a divadelních vědců, je nahlédnout literaturu daného období v nejrůznějších vztazích a perspektivách a otevřít debatu o možných přístupech k jejímu výzkumu," uvádí web.

Odborníci si užijí nejenom procházku
Historik umění Martin Strakoš si připravil procházku protektorátní Ostravou. Budoucí učitele dějepisu čekají dva metodologické workshopy, ve kterých si vyzkouší, jakými způsoby lze téma protektorátu vyučovat.

Historici Petr Koura a Šárka Jarská ukáží studentům novou platformu Nucená práce - příběhy pamětníků ve výuce.

Pro veřejnost pak byly určené projekce v klubu Fiducia. Zájemci mohli shlédnout snímek Pérák a SS Jiřího Trnky z roku 1945, dokument Kolesa dějin Miloše Cettla také z roku 1945 a dochovaný fragment z propagandistického filmu Terezín režiséra Kurta Gerrona a Karla Pečeného.


Autor: Jana Pospíšilová



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: