Zoo v Ostravě zrůžověla, na svět se vylíhlo dalších osm plameňáků. Zatím




​První mláďata plameňáků kubánských v Zoo Ostrava jsou na světe. K pátečnímu dni se jich vyklubalo osm, minimálně jednou tolik by se jich podle mluvčí zahrady mohlo ještě vylíhnout. Tím by zoo překonala rekord v počtu odchovaných mláďat z loňska, kdy se jich podařilo odchovat osm.

"První mládě tohoto nejintenzivněji zbarveného plameňáka se vyklubalo 15. června a postupně se líhnou další. Samice plameňáků snášejí jen jedno vejce, v případě jeho ztráty se mohou podnést. V inkubaci vejce i v následné péči o mládě se střídají oba rodiče," vysvětlila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Ostravské hejno monentálně čítá, bez mláďat, padesátku jedinců - 29 samců a 21 samic. 

"Celkem bylo v této hnízdní sezóně sneseno 29 vajec, z nichž 21 bylo oplozených. Tři vejce byla rozbitá nebo zmizela, pět bylo neoplozených nebo zkažených. Aktuálně je do hnízdění zapojeno sedmnáct párů," ujasnila Nováková. Davět párů proto na vejcích ještě sedí.

Tři oplozená vejce jsou navíc v líhni v chovatelském zázemí. „Jakmile budeme očekávat líhnutí mláďat, musíme pro vejce najít náhradní rodiče, buď ve vlastních řadách nebo v rámci nezištné spolupráce v jiných českých zoologických zahradách,“ vysvětlil vedoucí zoolog Jiří Novák.

„Je to možné díky tomu, že plameňáci nepoznají vlastní vejce od podloženého, které tak bez problému akceptují,“ dodal.

Rodí se jako "šedé myšky"

"Mláďata plameňáků jsou po vylíhnutí pokryta šedobílým prachovým peřím a na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček. Intenzivní oranžovorůžové zbarvení získají až v průběhu druhého roku života," uvedla mluvčí zoo.

Zbarvení plameňáků je způsobeno oranžovo-červenými barvivy obsaženými v potravě plameňáků, která se ukládají do peří. "První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých, kterou tvoří drobní korýši, řasy a plankton," pokračovala Nováková.

Ostravská zoo chová tyto elegantní ptáky ze specializovaného řádu plameňáků (Phoenicopteriformes) od roku 1979. V posledních letech se zde pravidelně rozmnožují. Každoročně se jim daří úspěšně odchovat 6-8 mláďat, přičemž starší mláďata postupně dospívají a sama se zapojují do reprodukce.

"Za celou dobu chovu těchto impozantních ptáků se zde podařilo odchovat téměř sedmdesát mláďat," doplnila mluvčí.


Autor: Vendula Šťávová



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: