VIDEO: V ostravské zoo se narodila dvojčata největšího jelena světa. Jsou raritouDvojčata wapiti sibiřského, největšího jelena světa, dělají radost chovatelům i návštěvníkům v ostravské zoo Zdroj: ZOO Ostrava  Ostrava
  18.06.2019

Dvojčata wapiti sibiřského, největšího jelena světa, dělají radost chovatelům i návštěvníkům v ostravské zoo. Ti navíc mohli přihlížet i přímo porodu. U jelenů se rodí dvojčata poměrně vzácně, každopádně obě ostravská mláďata - samečci jsou v pořádku a v péči zkušené samice.

První dny po narození obvykle nejsou mláďata ve výběhu dobře vidět , trpěliví návštěvníci zoo ale mohou zahlédnout mláďata při kojení. Jakmile samečci povyrostou, přidají se ke zbytku stáda. To v současné době tvoří jeden chovný samec, pět samic a tři loňská mláďata.

Samotný porod proběhl bez komplikací, i asistence lidí. "U porodů většiny zvířat chovaných v ostravské zoo člověk přímo neasistuje. Pokud u nich neočekáváme nějaké komplikace, samička to zvládne sama, tak jako ve volné přírodě. Většina porodů se navíc odehrává večer nebo v noci. Pouhý zlomek pak během dne, i zde ovšem bez naší asistence," uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. 

Za normálních okolností by přítomnost člověka mohla naopak působit rušivě. I samice řady skupinových zvířat se těsně před porodem od skupiny oddělí a rodí v ústraní.

"V zoo ale samozřejmě nejsou zvířata zcela bez dozoru. Chovatelé je pravidelně kontrolují, a pokud by nastaly nenadálé potíže, jsou připraveni pomoci. V tomto případě to ale nebylo potřeba, zkušená laň porodila obě mláďata bez problémů," dodala mluvčí zoo. 

 

Samci wapiti dosahují hmotnosti až 450 kg. Obývá lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován relativně vzácně.

V Zoo Ostrava je dokonce chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964. Od roku 2012 vede zoo Evropskou plemennou knihu wapiti sibiřského.


Autor: ) ( red

Místo události: Michálkovická 197,Ostrava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: