VIDEO: V ostravské ZOO se narodilo mládě komby Garnettovy. Lidé ho mohou sledovat na kamerách




Ostravská zoologická zahrada uzavřela expozici noční Tanganika kvůli narození mláděte komby Garnettovy. Díky nedávné modernizaci budovy mohou chovatelé nový přírůstek sledovat na kamerách.

Expozice noční Tanganika v zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla nějakou dobu uzavřena návštěvníkům. Důvodem bylo narození mláděte komby Garnettovy.

„Chtěli jsme samici po porodu poskytnout klid při odchovu. Tento druh se v lidské péči množí jen velmi vzácně, proto je ostravský chov velmi důležitý pro celosvětovou populaci této africké poloopice. Komba Garnettova zatím nepatří ve volné přírodě ke kriticky ohroženým druhům. Situace se však může kdykoli změnit a pak se může chov v lidské péči stát stěžejním pro zachování tohoto druhu na Zemi,“ řekla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Mládě se narodilo 12. října. První týdny života trávilo v jedné z budek. Vzhledem k tomu ale, že expozice noční Tanganika prošla v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, mají chovatelé možnost prostřednictvím kamerového systému nepřetržitě pozorovat, co se v boudách děje, aniž by byla zvířata nějak rušena.

S ohledem na ojedinělost odchovu této poloopice byla uzavřena celá expozice na nějakou dobu i návštěvníkům. „Díky těmto opatřením se zatím vše vyvíjí dobře, matka o svého potomka příkladně pečuje a mládě prospívá. V tomto období je Noční Tanganika opět otevřená a trpěliví návštěvníci mají možnost mládě zahlédnout, jak je samice přenáší v tlamě, a to i přesto, že mládě už je poměrně velké. Způsob přenášení je docela zajímavý – samice mládě drží za bříško, takže mládě je přetočené k matce břichem, ne jako u koček, které svá mláďata přenášejí za kůži na krku,“ popsala vrchní chovatelka primátů Jana Kanichová.

Komby Garnettovy chová ostravská zoo od roku 2008. V tomto roce byla přivezena ze ZOO Plzeň matka letošního mláděte. Jedná se o zkušenou samici, která porodila celkem deset mláďat, z nichž úspěšně odchovala tři. Šest mláďat se jí odchovat nepodařilo. Narodila se buď mrtvá, nebo uhynula během prvních dnů po porodu.

„Své první mládě odchovala ještě v Plzni, další dvě pak v Ostravě – první v roce 2013, druhé v roce 2015. Věříme, že toto mládě bude patřit k těm úspěšně odchovaným. S ohledem na věk samice se pravděpodobně jedná o její poslední mládě,“ svěřila se chovatelka Kanichová.

Celosvětová populace komb Garnettových v zoologických zahradách čítá pouhých 56 jedinců, kteří jsou chováni v 18 institucích v Evropě a v severní Americe.

„Velkým problémem chovu je nedostatek samic. Z 56 zvířat je jen 18 samic, přičemž pět v Evropě a 13 v Americe. Z pěti evropských samic jsou čtyři chovány v českých zoo – Plzni, Ostravě, Jihlavě a Praze. U loňského mláděte narozeného v Plzni a letošního ostravského ještě není určeno pohlaví, snad to budou samice,“ dodala Kanichová.

      

Autor: Svatoslav Hořínek



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: