VIDEO: Ostravská zoo hlásí rekordní počty hrbů. Přičinil se o to jeden velbloudí samecVelbloudí stádo v Ostravě čítá už 13 kusů. Zdroj: Pavel Vlček  Ostrava
  24.05.2019

Největší počet mláďat a největší velbloudí stádo v historii. Právě tím se aktuálně může pyšnit ostravská zoologická zahrada. Pohlavně zralý je přitom pouze jeden chovný samec, který má k dispozici sedm samic. K nim letos přibylo pět mláďat.

Třináct členů má aktuálně stádo velbloudů dvouhrbých v ostravské zoologické zahradě. Jedná se tak o největší stádo v rámci zoologických zahrad v Česku a na Slovensku. Složeno je z jednoho chovného samce, sedmi samic a pěti letošních mláďat. Z nich jsou tři samečci a dvě samičky.

„To je od začátku chovu těchto zvířat, tedy od roku 1971, největší počet narozených mláďat v jednom roce i celkový počet jedinců ve skupině. Celé stádo, v němž si odrostlá mláďata společně hrají, je k vidění ve výběhu společně s ovcemi mongolskými v dolní části zoo u pavilonu afrických zvířat,“ komentovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Velbloudi dvouhrbí jsou velmi odolná zvířata. Snáší velké změny teplot, k čemuž jim pomáhá jejich kvalitní srst, jež působí jako izolant. Díky fyziologické stavbě vydrží dlouho bez vody a živin, uchovávají si je totiž v hrbech na zádech. Když se pak velbloudi dostanou k vodnímu zdroji, dokážou najednou vypít až 100 litrů.

Zajímavostí je také chování samce v době říje. Silně slintají, skřípou zuby a pomocí ocasu si na stehna a záda roztírají moč. Divocí velbloudi jsou na pokraji vyhubení. Ve světě jich žije méně než tisíc kusů.

 


Autor: Petr Jindra

Místo události: Michálkovická 197,Ostrava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: