Lidi s roztroušenou sklerózou podpoří příbuzní, přátelé i terapeuti, maraton zamíří do 22 měst  Ostrava
  03.03.2017

Jen jeden den zbývá lidem z Ostravy a okolí na to, aby se dostali do formy, než začne benefiční sportovní akce Maraton s roztroušenou sklerózou. Ve Fitness Sanatoriu Klimkovice se mohou zájemci připojit ke zbytku republiky a cvičením podpořit nemocné. Spolu s pacienty s roztroušenou sklerózou si zacvičí také jejich přátelé, příbuzní či fyzioterapeuti.

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS) každoročně zvyšuje povědomí o uvedené nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům prospívá. Letos se zaměřuje nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí.

V Ostravě lidé začnou cvičit kruhový trénink ve čtyři hodiny odpoledne a skončí v devět večer. "Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na pomoc a nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s roztroušenou sklerózou , na které zdravotní pojišťovna nepřispívá," uvedla zástupkyně projektu Veronika Ostrá.

Roztroušená skleróza (RS)
je chronické onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není známa. Propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů a období klidu a proto je i léčba či prevence těžká. V tuzemsku lékaři evidují přibližně 9 000 nemocných s RS.
Na celém světě jí trpí 2,5 miliónů lidí, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o RS lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

„Letos se mohou účastníci těšit na rekondiční cvičení, kruhový trénink, muzikoterapii nebo hlavohrátky. Naučí se cvičit speciální sestavu Osm kusů brokátů, která je určena jak pro mobilní, tak i imobilní návštěvníky. Vyzkoušet si budou moci nejrůznější posilovací stroje a také elastická lana. Zacvičit si můžou přijít i handicapovaní, jelikož jsme pro ně přizpůsobili část programu a do prostor zajistili bezbariérový přístup,“ uvádí organizátorka akce Naďa Nováková ze spolku Roska Ostrava.

Psychická zátěž

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s rozstroušenou sklerózou. Pohyb nejen zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná léčba,“ uvedla lékařka Olga Zapletalová, která se specializuje na léčbu roztroušené sklerózy ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Na Ostravsku lékaři evidují a sledují více než tři tisíce nemocných. Alarmujícími příznaky nemoci jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. 

„Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodala lékařka Dana Horáková, z Centra při neurologické klinice Karlovy univerzity Praze.

MaRSu se letos kromě Ostravy účastní také Praha, Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava-Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou a Žireč u Dvora Králové nad Labem.

Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.Místo události: Hýlov 24, 742 84, Klimkovice


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: