Ostravská zoo dosáhla historického rekordu v návštěvnosti. V den svých 68. narozenin  Ostrava
  01.11.2019

Nejvíce lidí v historii, navštívilo letos ostravskou zoologickou zahradu. Zoo se tak podařilo překonat dosavadní rekord z roku 2014. Letos už areálem zahrady prošlo 540 518 lidí. Překonání návštěvnického rekordu se podařilo navíc přesně v den 68. výročí založení ostravské zoo.

Příznivé počasí a prodloužený víkend, na který navázaly podzimní prázdniny, přilákaly do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava tisíce lidí. V sobotu 26. října jejími branami prošel návštěvník s pořadovým číslem 540 518.

„Tolik lidí přišlo do zoo za celý rok 2014, kdy se jednalo o historicky nejvyšší roční návštěvnost. Letos tedy zoo přepíše nový rekord. Rekordní byl i počet návštěvníků, který přišel jenom v říjnu – 43 454. Dosavadní návštěvnost za celý rok aktuálně činí 551 977 lidí,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. 

Celkem do zoo v Ostravě přišlo už 21 milionů návštěvníků

Za celou dobu od vzniku v roce 1951 navštívilo Zoo Ostrava už více než 21 milionů lidí. První milion zaznamenala zoo ještě v původním areálu na šestihektarovém pozemku v Ostravě-Kunčičkách v letech 1951-1959.

Od roku 1960 se pak návštěvníkům otevřel stohektarový přírodní areál ve Slezské Ostravě. První roky po otevření nového areálu činila roční návštěvnost okolo 180 tisíc a postupně se zvyšovala až na 400 tisíc v 80. letech minulého století, pak poněkud klesla v 90. letech na 250-350 tisíc a v této výši se držela až do roku 2010. Poté skokově vzrostla na půl milionu a na této hranici plus mínus setrvává dodnes.       

Česko-polská zoo

Celkový počet návštěvníků Zoo Ostrava by mohl znamenat, že každý obyvatel Česka ostravskou zoo navštívil v průměru dvakrát. Teoreticky. „Jenom Češi ale do zoo v Ostravě nemíří. Svou polohou v blízkosti hranic s Polskem i Slovenskem je zřejmé, že sem přijíždějí i turisté ze zahraničí. Pro obyvatele polského i slovenského příhraničí je to navíc nejbližší zoo na dojezd,“ uvedla mluvčí zahrady.

A právě hosté z Polska tvoří v posledních letech nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků, až 40 procent. „A to není málo. Jsou dny, kdy je v zoo slyšet hlavně polština. I proto se snažíme rozšiřovat služby pro polské návštěvníky. Jsou to například komentované prohlídky skleníků nebo vybraná komentovaná setkání u zvířat v polštině, polská verze webových stránek, Facebooku a Instagramu či výuka dětí v polském jazyce rodilými mluvčími,“ vyjmenovala mluvčí Nováková.

„Před dvěma lety jsme zřídili polskou telefonickou infolinku a samozřejmostí jsou informační materiály v polské a také anglické mutaci, včetně cedulek a tabulí v areálu zoo,“ dodala.

„Mám opravdu radost, že dlouhé roky systematického budování srozumitelné a plnohodnotné česko-polské zoo postupně přináší tyto skvělé výsledky i v podobě zájmu návštěvníků. Navíc, ochrana přírody nezná žádné hranice,“ říká ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

Více návštěvníků – více podpory a peněz na ochranu přírody

Čím více lidí do zoo dorazí, tím více ochranářských projektů zoo podpoří prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu. V rámci něj putují 2 Kč ze vstupu každého návštěvníka na speciální účet, který je čerpán na podporu projektů na záchranu ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě.

„Při rekordní návštěvnosti budeme mít k dispozici přes 1 milion korun. Každý návštěvník tak společně s námi pomáhá chránit přírodu v České republice i na dalších místech po celém světě, a to je jedno z nejdůležitějších poslání moderních zoologických zahrad,“ shrnul Petr Čolas.

Zoo Ostrava je otevřena každý den v roce. Od 1. listopadu mohou lidé využít mimosezónní zlevněné vstupné.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.Místo události: Michálkovická 197, Ostrava


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: