Lékárníci z Moravskoslezského kraje zadarmo kontrolují plíce a odhalují nemoci  Ostrava
  11.04.2019

Časté zadýchávání či vracející se kašel. To jsou možné příznaky počínající plicní choroby. Její včasné zachycení může lidem zachránit život, protože její pozdější odhalení už může být neléčitelné. Aby k tomu nedošlo, mohou se lidé nechat do pátku zdarma otestovat v lékárnách v Moravskoslezském kraji. Vyšetření je bezbolestné a trvá maximálně deset minut.

Týden měření plicního věku je v plném proudu. Hlavní role se přitom ujali lékárníci z Moravskoslezského kraje. Ti také vyzývají zájemce, že za nimi mohou do lékáren přijít až do pátku 12. dubna.

„Samo měření trvá přibližně 10 minut, nebolí a je velmi jednoduché. Proškolený lékárník se zájemcem vyplní krátký dotazník, kde se zeptá například na subjektivně vnímanou dušnost či nedávné nachlazení a kašel,“ vysvětlovala Helena Nohálová z lékárny U Zlaté rybky v Kobeřicích. Ta je do projektu taktéž zapojena.

Po zadání potřebných údajů a dýchání do přístroje lékárník vyhodnotí reálný stav plic a srovná ho s věkem biologickým. Následně doporučí další postup. Tím může ovšem být i potřebná návštěva plicního lékaře.

„Kuřákům poradíme s odvykáním kouření. Každý zájemce od nás dostane přehledný dokument s naměřenými výsledky a jejich vyhodnocením,“ doplnila Nohálová.

Zkontrolovat plíce by si měli nechat lidé nad čtyřicet let, dále také kuřáci či lidé s výše uvedenými příznaky. Seznam zapojených lékáren naleznete na tomto odkazu.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: