V dole Michal si mohou návštěvníci vyzkoušet, jak vypadal pracovní den dělníka

Důl Michal se nachází na okraji Slezské Ostravy a je zachovaný téměř v původní podobě přelomu 19. a 20. století. V roce 1995 získal status národní kulturní památky. Dnes je z něj muzeum, které autenticky ukazuje běžný pracovní den dělníka.

Historie dolu Michal se píše od roku 1843 a dnes dokládá hodnotný původní průmyslový areál jak po stránce stavební, tak i technické. Od svého založení prošel mnoha úpravami. Ta největší byla dokončena v roce 1915. Už v roce 1912 byly v dole používány první elektrické těžební stroje, kompresory a rotační měniče.

Vzhledem ke skvělému stavu, ve kterém je areál zachován byl v roce 1995 prohlášen za národní kulturní památku. Nyní je k vidění autentický důl z přelomu 19. a 20. století a slouží jako muzeum.

Návštěvníci si vyzkouší stejnou cestu, kterou chodili horníci do práce. Uvidí řetízkové šatny, koupelny, cechovnu, dispečink i strojovnu s původním strojvým vybavením. To fungovalo až do úplného uzavření dolu v roce 1993.

Expozice dolu vypadá, jako by horníci absolvovali poslední pracovní den. Mimo turistické funkce plní dnes důl i funkci výstavní síně. Často zde vystvují i umělci ze zahraničí.

Zázemí pro návštěvníky s pokladnami a kavárnou bylo vybudováno v roce 2011 rekonstrukcí nejmladší budovy památky. Areál leží na okraji Slezské Ostravy.

INFORMACE:

Telefon: +420 596 231 160, + 420 596 231 151
E-mail: dul-michal@npu.cz
Adresa: Nám. Čs. armády 95, 715 00 Ostrava - Michálkovice
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: