V areálu nemocnice stojí dvě kulturní památky. Vily od stavitele Bohumila Židlického

V areálu Městské nemocnice stojí dvě nově ustanovené kulturní památky. Jsou to unikátní vily od stavitele Bohumila Židlického.

V areálu Městské nemocnice stojí dvě vily od stavitele Bohumila Židlického. Obě prohlásilo Ministerstvo kultury za kulturní památky. 

„Dům číslo 947/18 v Nemocniční ulici je příkladem novobarokní architektury s bohatě zdobenými průčelími, zatímco dům číslo 1169/7 v Hornopolní ulici představuje ranou recepci secese,“ říká historik architektury ostravského pracoviště Národního pamaátkového ústavu Martin Strakoš.

„Uvedené stavby reprezentují schopnost stavitele Bohumila Židlického reagovat na aktuální proměny dobové architektury. Jejich význam umocňuje skutečnost, že se nacházejí v těsném sousedství a dokládají odlišný architektonický modus v díle téhož projektanta v rozpětí několika let," odplnil Strakoš. 

Vila v Nemocniční ulici
Vilu v nemocniční ulici prodal stavitel Moravské Ostravě a pak v ní bydlel hlavní lékař městské nemocnice. Od roku 1933 dům trvale spravuje nemocnice. 

První zde bylo bydlení pro zaměstnance a následně ordinace. Vila pořád slouží ke zdravotnickým účelům. 

Unikátní  výzdoba dvojitých dřevěných oken této vily nemá v současné Ostravě srovnání.

Vila v Hornopolní ulici
Tuto vilu navrhl její tvůrce v letech 1900 až 1901. Jejím řešením reagoval na nástup vegetabilní secese a vliv vídeňského uměleckého centra. Inspiroval se zejména tvorbou Otto Wagnera.

Vilu pak prodal rodině Gobietů. Nyní budova slouží jako kanceláře a zázemí pro nemocniční lékárnu.

INFORMACE:

Adresa: Nemocniční 947, Ostrava
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: