V ostravské zoo se poběží pro záchranu gibonů stříbrných. Pomoc půjde až na Jávu

Gibon stříbrný Zdroj: Petr Hamerník

  Ostrava
  Zoologická zahrada Ostrava
  30.08.2019 18:00

Ostravská zoologická zahrada se věnuje nejen chovu ohrožených druhů zvířat ve svém areálu, ale podporuje i řadu ochranářských aktivit přímo v místě výskytu vzácných zvířat, často tisíce kilometrů daleko. K zapojení do ochrany přírody se snaží motivovat i své návštěvníky. Lidé mohou pro záchranu zvířat sbírat nepotřebné oblečení, vysloužilé elektrospotřebiče či nechat rozkvést zahrádku. Jednou z možností je i zapojení do charitativního běhu.

Běh Zoo Ostrava pro gibony se koná 30. srpna od 18 hodin v jedinečném přírodním areálu ostravské zoo. Poběží se na třech certifikovaných tratích dlouhých 480 m, 2,5 km a 5 km. Všichni registrovaní běžci obdrží kromě trička a speciálního vratného kelímku, startovní číslo s časovým čipem. I když běh není závod, díky němu se dozví, jak si vedli. Přestože účastníci poběží v Ostravě, ovlivní dění až na daleké Jávě a i díky jim se možná podaří zachránit jedinečný živočišný druh před úplným vymizením z planety Země.

Gibon stříbrný žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii. Je dokonale přizpůsoben k životu v korunách stromů. Ve větvích se pohybuje pomocí dlouhých předních končetin – brachiací (ručkováním). Jedním skokem dokáže překonat vzdálenost až 10 metrů. Stejně jako jiné druhy gibonů žije v rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty. Patří mezi ohrožené druhy – v důsledku kácení deštných lesů, které obývá, se přirozené prostředí gibonů neustále zmenšuje.

Další hrozbu představuje nelegální obchod se zvířaty, mláďata jsou chytána a prodávána na černém trhu jako domácí mazlíčci. Jejich rodiče při obraně mláďat umírají. Ve volné přírodě zbývá okolo 4000 zvířat, početnost populace však nadále klesá.

Hlavní část výtěžku z letošního Běhu Zoo Ostrava pro gibony bude použita na vytvoření mobilní ochranářské jednotky přímo na Jávě. Speciálně upravený terénní automobil bude mít za úkol navštěvovat školy a komunity v oblastech výskytu gibonů stříbrných a podporovat vzdělávání a osvětu o ochraně přírody, gibonů a dalších ohrožených zvířat.

„Ochranářská jednotka bude rovněž propagovat lesní produkty, jako je káva, palmový cukr či med, vyrobené k přírodě šetrným způsobem místními obyvateli. Právě podpora místních komunit v rozvoji jejich živobytí napomáhá chránit gibony stříbrné a další ohrožené jávské primáty žijící v jejich okolí. Zbylou část výtěžku získá Zoo Ostrava,“ dodává Monika Vlčková.

Více informací o charitativním běhu včetně online registrace najdete na http://www.behzooostrava.cz/

Autor: Tinková Dana

Místo události: Zoo, Ostrava


Zoologická zahrada Ostrava

Ostravská Zoo, to je příroda na dosah. Velká Zoo s mnoha zvířaty a velkou botanickou zahradou.
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: