Divné jaro: silničáři vysypali na cesty za jednu noc přes 70 tun soli

19.04.2017
/AKTUALIZOVÁNO/ Dvanáct sypačů vyjelo v noci na silnice Moravskoslezského kraje kvůli mrazivému počasí, které však již dopředu ohlásili meteorologové. Silničáři cesty prosolili a s technikou zůstanou v pohotovosti až do doby, než se počasí zmírní. Hasiči absolvovali přes noc na šest desítek výjezdů.

Sypače byly v terénu celou noc. Ilustrační foto: Ostravské komunikace

„Předpovědi meteorologů se naplnily a kvůli hustému sněžení musely vyrazit do terénu sypače Ostravských komunikací,“ vysvětlil mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř.

Dvanáct strojů vyrazilo na cesty patnáct minut před druhou hodinou ranní. „V průběhu noci žádné komplikace hlášeny nebyly. A spotřebováno bylo víc než sedmdesát tun soli. Po šesté ráno došlo k doplnění soli, vystřídání řidičů a všechny vozy se opět vrátily k údržbě silnic,“ uvedl Maléř.

"Situace na silnicích se má takto - Rýmařovsko je s velkou opatrností průjezdné a sjízdné, Albrechticko - komunikace na Bartultovice zcela uzavřená pro nákladní vozidla, osobní vozidla se pouští kyvadlově, Krnovsko - s velkou opatrností sjízdné." varoval Kůdela.

Technika zůstane v terénu nepřetržitě, dokud silnice nebudou holé. "V obci Valšov - silnice 1/45 na dvacátém kilometru uvízlé dva kamiony,  silnice také v obou směrech uzavřena, policisté odklání osobní vozidla směrem na Bruntál přes Moravskoslezský Kočov," uvedl Kůdela.
 

Nehody, spadlé stromy, ulámané větve

Sníh, a to i v nižších polohách, zaměstnával také profesionální a dobrovolné hasiče. „Od úterní půlnoci do středečních jedenácti hodin mají hasiči na kontě šest desítek zásahů, především u dopravních nehod a odstraňování spadlých stromů a velkých větví. U těchto zásahů nebyla naštěstí zaznamenána žádná vážnější zranění lidí," ujasnil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Vyjeli k šestnácti nehodám, nejčastěji na Opavsku a Frýdecko-Místecku, kde vyprošťovali cestující ze zapadlých aut, kamionů i autobusů. Zřejmě nejsložitější situace byla v noci a ráno na silnici I/57 u Vysoké-Bartultovic na Bruntálsku. Nyní už je však cesta zcela průjezdná pro osobáky, kamiony musí stále čekat.

„Komunikace vedoucí přes město Bruntál byly zcela neprůjezdné, stály zde kamiony a to už od vjezdů do města - od Kauflandu až po ulici Opavskou a Krnovskou, Staroměstskou, Rýmařovskou," vysvětlil Kůdela.

V noci se tam totiž vytvořila kolona kamionů a navíc situaci ráno zkomplikoval pád stromu do poloviny silnice, který však již hasiči uklidili.

„Od úterní půlnoci, hlavně od půl šesté ráno hasiči také vyjížděli téměř třicetkrát k odstraňování spadlých či nebezpečně nakloněných stromů a silných větví, především na Bruntálsku, také na Opavsku a v Ostravě. Některé stromy spadly i před jedoucími či mezi zaparkovaná auta, tyto události se dosud obešly bez zranění i většího poškození vozů," ujasnil mluvčí hasičů.

Autor: Šťávová Vendula

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
 • Mohlo by vás dále zajímat

  Dvaadvacetiletý mladík spadl ze čtvrtého patra paneláku. Letěl pro něj vrtulník

  21.07.2017
  Vážným zraněním skončil pád dvaadvacetiletého mladíka ze čtvrtého patra paneláku v Orlové. Spěchal k...

  Úřednice mu odmítla přiznat 400 korun, tak rozkopal tiskárnu za 50 tisíc

  20.07.2017
  Mladík z Nového Jičína požadoval na úřadě po jedné z pracovnic vyplacení 400 korun. Ta však jeho požadavek...

  Seniorka se topila v bazénu na Frýdecko-Místecku, do nemocnice ji dostal vrtulník

  19.07.2017
  Teplé prázdninové počasí těší hlavně majitele bazénu, ovšem plavání málem stálo seniorku na Frýdecko-Místecku...

  Chudé děti v Africe, vdovy po záchranářích i opuštěné děti získají dary z Colours

  19.07.2017
  Zájemci mohou díky svému chytrému mobilu pomoci chudým dětem v Africe, vdovám po záchranářích i opuštěným...

  Největšího ptáka Jižní Ameriky přivezli z Lucemburska. Teď pečuje o tucet mláďat

  19.07.2017
  Návštěvníci ostravské zoo mohou od konce června asi po dobu šesti měsíců pozorovat starostlivého samce...

  FOTO: Noví ostravští strážníci složili slib primátorovi, jsou mezi nimi i tři ženy

  18.07.2017
  Jedenáct nových strážníků složilo v úterý slavnostní slib primátorovi na ostravské radnici. Na ulice...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: