Divné jaro: silničáři vysypali na cesty za jednu noc přes 70 tun soli

19.04.2017
/AKTUALIZOVÁNO/ Dvanáct sypačů vyjelo v noci na silnice Moravskoslezského kraje kvůli mrazivému počasí, které však již dopředu ohlásili meteorologové. Silničáři cesty prosolili a s technikou zůstanou v pohotovosti až do doby, než se počasí zmírní. Hasiči absolvovali přes noc na šest desítek výjezdů.

Sypače byly v terénu celou noc. Ilustrační foto: Ostravské komunikace

„Předpovědi meteorologů se naplnily a kvůli hustému sněžení musely vyrazit do terénu sypače Ostravských komunikací,“ vysvětlil mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř.

Dvanáct strojů vyrazilo na cesty patnáct minut před druhou hodinou ranní. „V průběhu noci žádné komplikace hlášeny nebyly. A spotřebováno bylo víc než sedmdesát tun soli. Po šesté ráno došlo k doplnění soli, vystřídání řidičů a všechny vozy se opět vrátily k údržbě silnic,“ uvedl Maléř.

"Situace na silnicích se má takto - Rýmařovsko je s velkou opatrností průjezdné a sjízdné, Albrechticko - komunikace na Bartultovice zcela uzavřená pro nákladní vozidla, osobní vozidla se pouští kyvadlově, Krnovsko - s velkou opatrností sjízdné." varoval Kůdela.

Technika zůstane v terénu nepřetržitě, dokud silnice nebudou holé. "V obci Valšov - silnice 1/45 na dvacátém kilometru uvízlé dva kamiony,  silnice také v obou směrech uzavřena, policisté odklání osobní vozidla směrem na Bruntál přes Moravskoslezský Kočov," uvedl Kůdela.
 

Nehody, spadlé stromy, ulámané větve

Sníh, a to i v nižších polohách, zaměstnával také profesionální a dobrovolné hasiče. „Od úterní půlnoci do středečních jedenácti hodin mají hasiči na kontě šest desítek zásahů, především u dopravních nehod a odstraňování spadlých stromů a velkých větví. U těchto zásahů nebyla naštěstí zaznamenána žádná vážnější zranění lidí," ujasnil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Vyjeli k šestnácti nehodám, nejčastěji na Opavsku a Frýdecko-Místecku, kde vyprošťovali cestující ze zapadlých aut, kamionů i autobusů. Zřejmě nejsložitější situace byla v noci a ráno na silnici I/57 u Vysoké-Bartultovic na Bruntálsku. Nyní už je však cesta zcela průjezdná pro osobáky, kamiony musí stále čekat.

„Komunikace vedoucí přes město Bruntál byly zcela neprůjezdné, stály zde kamiony a to už od vjezdů do města - od Kauflandu až po ulici Opavskou a Krnovskou, Staroměstskou, Rýmařovskou," vysvětlil Kůdela.

V noci se tam totiž vytvořila kolona kamionů a navíc situaci ráno zkomplikoval pád stromu do poloviny silnice, který však již hasiči uklidili.

„Od úterní půlnoci, hlavně od půl šesté ráno hasiči také vyjížděli téměř třicetkrát k odstraňování spadlých či nebezpečně nakloněných stromů a silných větví, především na Bruntálsku, také na Opavsku a v Ostravě. Některé stromy spadly i před jedoucími či mezi zaparkovaná auta, tyto události se dosud obešly bez zranění i většího poškození vozů," ujasnil mluvčí hasičů.

Autor: Šťávová Vendula

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
 • Mohlo by vás dále zajímat

  Při požáru bytu v Ostravě zemřel člověk, z paneláku hasiči evakuovali 46 lidí

  23.04.2017
  Noční požár jednopokojového bytu v Ostravě zapříčinil smrt jednoho člověka. Dalších dvanáct lidí hasiči...

  Stavění májky, přednášky, divadlo i film slibuje konec dubna v Ostravě

  23.04.2017
  Poslední dubnový týden v Ostravě přinese lidem povídání o ženském zdraví, portrétu dámy v bílém šátku...

  OBRAZEM: Z opravované věže v Ostravě zachraňovali zraněného

  22.04.2017
  Hasiči „chňapli“ po příležitosti procvičit svoje kolegy. Vymysleli si zásah k záchraně člověka z výšky...

  FOTO: Ostravská zoo získala Bílého slona 2016 - za odchov vzácné ryby

  21.04.2017
  Zoo Ostrava patří mezi dvě zahrady, které chovají vzácný druh thajské rybky. Za její odchov získala druhé...

  VIDEO: Divoké probuzení. Hořící byt má na svědomí zranění 18 lidí, 46 hasiči vyvedli

  21.04.2017
  V pátečních ranních hodinách museli hasiči zasahovat u požáru bytu v Ostravě. Z bytovky záchranáři vyvedli...

  Pošta chodí i do vazby: dopis připomněl, že mladík skončil opilý v autě na kolejích

  20.04.2017
  Starý prohřešek si našel dvacetiletého mladíka i ve vazbě. Jednalo se o dopis, který mu připomněl, jak...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: